Co powinien wiedzieć trener personalny?

Pytanie wydaje się być trywialne. Przecież to oczywiste, że musi znać się na żywieniu i treningu. Jednak, czy na pewno tylko na tym? Co dokładnie oznaczają terminy „trening” oraz „żywienie”.
Dziś, gdy branża rozrasta się do pokaźnych rozmiarów, następuje coraz wyraźniejsza selekcja osób znających się na swoich fachu od tych, którzy nie zdołali przekonać do siebie klienta.

Pamiętaj jednak, że ci, którzy nie osiągnęli sukcesu, mogą być obiektywnie dobrymi fachowcami, będącymi w stanie pomóc w wielu bolączkach. W takim razie, gdzie szukać źródła ich fiaska?

Trening i dieta – tylko tyle?

Nie bez powodu artykuł rozpoczyna się od kwestii… psychologicznych. Dobry trener wie, że kluczem do owocnej współpracy jest nawiązanie z podopiecznym nici porozumienia, umożliwiającej skuteczną motywację. Na co komu dobry plan treningowy, skoro nie będzie chęci, by nim podążać. Właśnie dlatego kontakt z drugą osobą jest niezbędny, by zmienić nawyki i poprawić jakoś życia. Co więcej, jeżeli umiesz rozmawiać z klientem, możesz dowiedzieć się prawdziwego problemu, z którego wynika chęć zmiany. Nie chodzi tu o żadne retoryczne sztuczki, a o zaangażowanie oraz nieszablonowe podejście, bo każdy człowiek to wyjątkowy zbiór uczuć, doświadczeń, humorów, czy zachowań.

Do tego, cenną umiejętnością jest dobre zareklamowanie się oraz odpowiednie przeprowadzanie pierwszej rozmowy. Aby sprzedać trening, musisz mieć nabywcę, bez dobrego wrażenia, nawet z ogromną wiedzą, nie będziesz miał komu jej przekazać. Na właściwą konsultację składa się wiele czynników. Przede wszystkim, trzeba słuchać. Powinno się dowiedzieć, jak wygląda cel spotkania, nad czym będziecie pracować i z jakim typem człowieka ma się do czynienia. Warto też zadać kilka pytań ułatwiających rozmówcy przybliżenie czego dokładnie oczekuje albo jak wyobraża sobie współpracę. Do tego niezbędne jest wytłumaczenie, na czym polega działalność trenera osobistego i dlaczego efekty nie przyjdą z dnia na dzień.

Nie każdy zdaje sobie sprawę (zarówno przyszły trener, jak i interesant), że współpraca to nie wizyta u fryzjera, gdzie po kilku minutach zapominacie o sobie do czasu kolejnej wizyty. Linia trener-klient pozostaje cały czas gorąca. Jeden może napisać do drugiego w sprawie nagłej zmiany dietetycznej, czy spytać o poradę dotyczącą oszukanego posiłku na mieście. Zadaniem opiekuna jest kontrolowanie tego, trzymanie pod ręką planów żywieniowych i treningowych, by móc zareagować odpowiednio. Co więcej, czasem dochodzi do przełożenia treningu, to normalna rzecz, ale warto dowiedzieć się, dlaczego tak się stało. Może to kwestia chwilowego braku motywacji, który minie po umiejętnym dopingu.

Trening w praktyce – czyli dobry trener edukuje się całe życie

Głębia tematu czasem przeraża, od przygotowania motorycznego, kreowania planów, poprawie mobilności, posiadania pojęcia na temat mechaniki kręgosłupa, anatomii, po trening z ciężarami i funkcjonalny. Trener musi wiedzieć, w czym jest najlepszy, które kwestie rozwikła z łatwością, a które nie są dla niego. Mierzenie sił na zamiary uratuje nie tylko jego wizerunek, ale też zdrowie innych.

Przygotowanie motoryczne

Większość ludzi, którzy zgłaszają się na zajęcia, nie trenowało przez lata, często nie miało nigdy w życiu styczności ze sportem. Co więcej, dekadami siedziało 8-10 godzin dziennie, kompletnie dewastując swój organizm. Teraz, ktoś musi wiedzieć jak powoli i bezpiecznie wyprowadzić człowieka z takiego stanu. Znaleźć zrozumiałą, prostą drogę do nauczenia podstawowych wzorców ruchowych, oddychania lub przywrócenia mobilności w stawach. Warto zadać sobie pytanie, jak nauczyć czterdziestoletniego Pana z brzuszkiem deski, a co ważniejsze, po co…

Rozsądny trener wie jak stopniować ćwiczenia, by powoli, małymi kroczkami doprowadzić do wyznaczonego celu. To tyczy się wszystkiego, od nauki przysiadu (która często zaczyna się w leżeniu na podłodze), po zmienianie nawyków dietetycznych.

Określenie celu działania

Czy ćwiczenia, które dobrano do rozpiski, są na pewno odpowiednie? Każdy długofalowy spersonalizowany plan, musi być przemyślany, a każda aktywność musi czemuś służyć. Jeżeli ktoś skarży się na ból w odcinku piersiowym kręgosłupa, to oczywiste jest, że w pierwszej fazie należy leczyć właśnie na to, a nie na mobilności stawu skokowego.

Jednak nie można zapominać o elastyczności. Mądry trener wie jak pomóc osobie, która chce schudnąć, ale ma mnóstwo wad postawy uniemożliwiających efektywny trening. Umie też powiedzieć klientowi, dlaczego tak jest i przekonać go, że to, co robi ma, sens.

Diagnoza i znajomość mechaniki ciała

By móc naprawić ciało, trzeba wiedzieć, jak działa, za co odpowiedzialne są jego poszczególne mięśnie. Najlepszym przykładem obrazującym ten podpunkt będzie hiperlordoza, czyli za duże przodopochylenie miednicy.
W celu odnalezienia problemu trener musi orientować się, co odpowiada za tę wadę. Mając obeznanie w temacie teoretycznych przyczyn oraz pamiętając z wywiadu styl życia klienta, jest w stanie sprecyzować źródło wady i dać wskazówki jak z tym walczyć na co dzień. Natomiast w czasie treningu rozpocznie pracę nad wzmacnianiem pośladków, tyłu uda i brzucha, jednocześnie rozciągając mięsień biodrowo-lędźwiowy, przód uda wraz z prostownikiem pleców. Dzięki temu powinien być w stanie trwale wyeliminować anormalność w krótkim czasie,

To samo tyczy się innych kwestii, jak ból podczas martwego ciągu, dyskomfort w szyi, mrowienie w dole pleców, czy uczucie ucisku w barkach podczas wyciskania na ławce płaskiej.

Trener nie działa na oślep, zawsze pyta siebie „dlaczego coś się dzieje”, dokonuje analizy anatomicznej i działa.

Dieta

Wykształcony opiekun wie, że dieta to styl życia, który powinien się podobać, a nie odbierać jego smak. Jednocześnie pamiętając o celu, jaki chce osiągnąć. Po raz kolejny elastyczność oraz edukacja muszą iść w parze. Znajomość takich pojęć jak:

  • podstawowa przemiana materii,
  • kaloria,
  • białko,
  • węglowodany,
  • tłuszcze,
  • deficyt energetyczny, nadmiar.

Czy umiejętność dobrania odpowiednich proporcji makroskładników, to obowiązek przed którym nie można uciec. Co więcej, nie tylko takie rzeczy są fundamentem. Kolejną częścią jest rozeznanie wśród najczęstszych dolegliwości, jakie potrafią wpłynąć na wagę i samopoczucie. Mowa o m.in. insulinooporności, cukrzycy, chorobach tarczycy, niestrawnościach lub tolerancjach pokarmowych. W związku z tym świadomość dotycząca procesów związanych z gospodarką hormonalną, reakcjami organizmu na cukry, inne wartości odżywcze bywa niezbędna do zaplanowania skutecznego planu żywieniowego.

A skuteczny plan to ten, który jest też elastyczny, daje wolność. Docelowo należy nauczyć klienta tego, jak samemu komponować zdrowe jadłospisy i pokazać, że zdrowo nie znaczy nudno.

Podsumowanie

To jedynie przybliżenie podstaw, które są rozwijane podczas szkoleń w formie wykładów i zajęć praktycznych. Ilość wiedzy, jaką musi posiadać dobry trener personalny, może przytłaczać. Jednak jeżeli myślisz o tym zawodzie, to nie martw się i nie zniechęcaj, w HealthFactory nauczymy Cię wszystkiego. Dzięki świeżemu, profesjonalnemu spojrzeniu na pracę trenera byliśmy w stanie stworzyć nowoczesne moduły nauczania, gotowe do przekazania niezbędnej, szerokiej wiedzy w przystępny sposób. Po tej szkole trenerstwa i zdanym egzaminie będziesz gotowy podjąć się wszelkich wyzwań.

2 komentarze

  • Shambhu Mandal pisze:

    Great work on your blog post! It was evident that you invested time in understanding your audience, as the content was relatable and accessible. I appreciated the practical examples you included. To delve deeper into this topic, click here.

  • anaham pisze:

    Losing weight used to feel like an impossible task, but this incredible product made it a reality. From 110kg to a lean 75kg, I can’t thank this product enough for the positive impact it had on my life. Join me on this transformative journey and click here to get started!

Leave a Reply