Porady Trenerskiewiedza

Jak zdobyć doświadczenie jako początkujący trener personalny?

By 18 czerwca 2019 No Comments

Jak zdobyć doświadczenie jako początkujący trener personalny?

tl;dr

Jeśli podjąłeś decyzję przemiany swojej pasji w zawód trenera personalnego – musisz znać kilka podstawowych zasad. W tym artykule dowiesz się, jak w kilku krokach pozyskać nowych klientów i zdobyć pierwsze doświadczenie w zawodzie. Jako początkujący trener personalny, powinieneś go przeczytać!

W teorii jest to proste, a jak wygląda to w praktyce?

W dzisiejszych czasach zawód mentora treningowego cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Trenerów personalnych jest tak dużo, jak grzybów po deszczu. Z tygodnia na tydzień w Internecie pojawiają się nowe oferty indywidualnych treningów i diet. Większość początkujących trenerów personalnych nie jest wstanie zdobyć klientów. W takim razie: jak wybić się w przypadku tak dużej konkurencji? Jak się wyróżnić? Wystarczy od samego początku swojej kariery zadbać o kilka podstawowych rzeczy.

Jesteś chodzącą reklamą!

Wiele trenerów personalnych nie zdaje sobie sprawy, że jest swego rodzaju wizytówką swoich usług. Zamiłowanie do sportu i aktywnego trybu życia nie wystarczy. Nie liczy się tylko posiadanie specjalistycznej wiedzy, ale także wygląd. Większość klientów podczas wyboru trenera kieruje się jego ogólną prezentacją. Wygląd świadczy o umiejętnościach – to prosta psychologia.

Wygląd to podstawa

Twój wygląd jest podstawą w pozyskiwaniu przyszłych klientów. Oczywiście nie musisz kształtować swojej sylwetki jak pod konkursy kulturystyczne czy zawody strongmanów. Wielkie muskulatury mogą odstraszyć potencjalnych podopiecznych. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie delikatnie umięśnionej sylwetki z małą ilością tkanki tłuszczowej. Wystarczy osiągnąć posturę fitness. Większość podobiecznych chce posiadać sylwetkę zbliżoną do swojego trenera.

Kursy trenera personalnego

Profesjonalnym trenerem personalnym nie może zostać każdy – powinieneś posiadać potwierdzone uprawnienia. Ludzie mają świadomość, że niewłaściwe przeprowadzone treningi mogą wyrządzić uszczerbek na zdrowiu. Nie możesz być trenerem bez wiedzy i umiejętności. Zadbaj o kwestię swojego wykształcenia. Jeśli nie jesteś fachowcem w danej dziedzinie, to najlepszym sposobem jest skorzystanie z kursów oferowanych przez profesjonalne akademie.

Czym się kierować przy wyborze kursu?

Profesjonalne szkoły przygotowują swoich absolwentów do radzenia sobie w każdej sytuacji. Dobre szkolenia oferują w swoim programie wiedzę praktyczną i teoretyczną. Jeśli chcesz pracować legalnie w swoim zawodzie – warto postarać się o odpowiednie uprawnienia.

Profesjonalny kurs trenera personalnego

Większość kursów przygotowawczych do zawodu trenera personalnego trwają kilkanaście tygodni. Dobrą sposobem jest odnalezienie akademii odznaczającą się profesjonalizmem i dostosowaniem zajęć zgodnie z twoim stylem pracy i indywidualnymi potrzebami. Zadbaj przy wyborze kursu, aby był stacjonarny i prowadzony przez aktywnych trenerów personalnych. Najlepiej uczyć się od doświadczonych kolegów.

Wejdź w skórę swojego klienta

Jeśli już uzyskałeś odpowiednią wiedzę i jesteś gotowy do wpierania klientów w ich metamorfozach – czas wejść w ich skórę. Zdaj sobie sprawę z potrzeb swojego klienta. Najczęściej osoby, które wybierają pomoc trenera personalnego chcą po prostu zrzucić zbędne kilogramy. Pokaż, że wiesz jak rozwiązać ich problemy. Spełnij ich oczekiwania.

Dostosuj się do klienta

Klient jest świadomy, że treningi z profesjonalną osobą pozwolą mu w szybki sposób osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Nie zapominaj, że ludzie są różni – tak samo jak ich oczekiwania. Dostosuj przeprowadzanie swoich treningów do indywidualnych potrzeb klienta. Przed wszystkim nauczyć się słuchać swojego podopiecznego.

Trener personalny zawsze służy pomocą

Twoja współpraca z klientem nie powinna kończyć się po odbytym treningu. Profesjonalny trener personalny stale uczestniczy przy metamorfozie swoich podopiecznych. Utrzymuj stały kontakt z klientem, odpowiadaj na jego pytania. Zmotywuj go do zmiany sposobu życia na bardziej aktywny.

Szukanie potencjalnych klientów w internecie

Na samym początku zadaj sobie pytanie: Gdzie znaleźć swoich przyszłych klientów? Odpowiedź jest prosta – w internecie. Żyjemy w czasach, w których internet ma wielką siłę. Zadbaj o reklamę swoich usług. Stwórz swój fanpage na Facebooku. Sumiennie dodawaj ciekawe treści na swój profil. Mogą one dotyczyć ćwiczeń na różne partie ciała lub sposobów na zrzucenie kilogramów. Wybór należy po twojej stronie. Prawdopodobnie potencjalny klient po przeczytaniu twojego wpisu zacznie uważać Cię za profesjonalistę w tym, czym się zajmujesz. Dobrym rozwiązaniem jest założenie konta na instagramie. Umieszczaj zdjęcia z ćwiczeń swoich lub zadowolonych podopiecznych. Pokaż, że jesteś człowiekiem podchodzącym z pasją do tego, co robisz. Zaraź innych swoją pozytywną energią. Prowadzenie dobrego contentu ułatwić Ci dotarcie do potencjalnego klienta.

Pozwól innym zadbać o swoją reklamę

Pozwól zadbać o swój reklamę profesjonalistom, którzy chętnie zajmą się promowaniem twojej działalności w internecie. Jako początkujący trener personalny, możesz mieć na początku kłopot z dotarciem do swojej grupy docelowej, ale nie przejmuj się tym!

Istnieje wiele portali skupiających indywidualnych trenerów z różnych dziedzin. Rejestracja na znanej i wypozycjonowanej stronie pozwoli zaoszczędzić Ci sporo czasu. Założenie profilu na takiej stronie jest bardzo łatwe:

https://lepszytrener.pl/

poczatkujacy trener personalny

Skorzystaj ze specjalnego rabatu! -30% na hasło HealthFactory30

Reklama pantoflowa ma ogromną siłę!

Jak się okazuje, jedna z najstarszych reklam jest najskuteczniejsza. Polecenie jest najprostszym sposobem uzyskania klientów w tej branży. Zadbaj o zadowolenie i zaufanie swoich podopiecznych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że kolejny klient będzie członkiem rodziny lub znajomym twojego podopiecznego.

Wykorzystaj polecenie

Wykorzystaj polecenie zadowolonych klientów – w prosty sposób:

  • Poproś zadowolonego klienta o ocenę, referencje w postaci wpisu na fanpage
  • Wyjdź z inicjatywą nagrania wspólnego filmiku z klientem. Umieść go na swoich profilach w
    internecie (np. instagram)
  • Zaproponuj zniżkę swojemu podopiecznemu za przyprowadzenie swojego kolegi lub
    koleżanki

Praca na siłowni

Początki w tej branży bywają trudne. Bardzo dobrym sposobem na zdobycie doświadczenia i zdobycie grupy klientów jest praca w klubie fitness. Oczywiście na starcie zarobki bywają małe jednak pozwala to na zbudowanie swojego wizerunku (Pamiętaj, że jesteś „chodzącą wizytówką”) Jest to świetne rozwiązanie na start – siłownie oferują niezbędne miejsce do ćwiczeń, dzięki czemu zwiększysz swoje umiejętności interpersonalne. Z czasem możesz się usamodzielnić i będziesz posiadał pewne doświadczenie.

Wszystko zależy od Ciebie

To jaki kanał dotarcia do klientów wybierzesz – zależy wyłącznie od Ciebie. Pamiętaj, że w tym wszystkim musisz być prawdziwy. Pokaż klientom, że wybrałeś taką ścieżkę z pasji.

 

Autorem artykułu jest Mateusz Matysiak z portalu LepszyTrener.pl