Bez kategorii

Jak zostać trenerem personalnym – 12 porad

By 11 września 2020 No Comments

Jak zostać trenerem personalnym – 12 porad

Jak zostać trenerem personalnym? Przed Tobą 12 bardzo konkretnych punktów, w których poruszam kluczowe kwestie związane zawodem trenera personalnego.
Jeżeli myślisz o rozpoczęciu pracy trenera personalnego,  zastanawiasz się jak wybrać dobry kurs na trenera personalnego, interesują Cię wymagania prawne oraz choćby to ile zarabia trener personalny, to z tego artykułu dowiesz się wszystkiego.



Skorzystaj ze spisu treści, aby szybko dotrzeć do konkretnej porady:

Część I – Wszystkie niezbędne informacje o zawodzie trenera personalnego.

  1. Kto może zostać trenerem personalnym?
  2. Jak w praktyce wygląda praca trenera personalnego?
  3. Co powinien wiedzieć i umieć trener personalny
  4. Jakich „papierów” potrzebujesz aby zostać trenerem? (certyfikaty Państwowe, MEN, REPS itp)
  5. Czy trzeba zrobić kurs na trenera personalnego?
  6. Ile zarabia trener personalny?
  7. Czy rynek trenerów personalnych jest już nasycony?
  8. Jak znaleźć prace w zawodzie trenera osobistego?

Cz II – Jak zostać trenerem personalnym? Krok po kroku.

  1. Dlaczego chcesz zostać trenerem personalnym? Komu chcesz pomóc?
  2. Zapisz się na dobry kurs na trenera personalnego
  3. Zdobywaj doświadczenie w pracy trenerskiej
  4. Zaplanuj swoją karierę w branży fitness

jak zostac trenerem personalnym

Jak zostać trenerem personalnym? 12 porad. Artykuł przygotował ekspert Akademii Trenerów Personalnych Health Factory – Jan Słoniewicz.

 

1. Kto może zostać trenerem personalnym?

 

Tak naprawdę każdy. Nie ma żadnych szczególnych wymagań dotyczących pracy jako trener personalny, ponieważ zawód znajduje się w grupie tzw. zawodów uwolnionych. Nic więc nie stoi na przeszkodzie abyś już dziś zaczął szukać pracy w charakterze trenera osobistego.
W praktyce jednak, to rynek oraz klienci weryfikują Twoje umiejętności. Zawód trenera personalnego wymaga posiadania w sobie pasji do treningu, odżywiania, a przede wszystkim – chęci pomagania innym.

2. Jak w praktyce wygląda praca trenera personalnego?

 

Zazwyczaj praca trenera kojarzy się z chodzeniem po siłowni i poprawianiem innych.
W rzeczywistości, spektrum działań, jakie może wykonywać trener osobisty jest bardzo szerokie.
Poniżej kilka przykładów:

  • Trener personalny w siłowni sieciowej. Twoje obowiązki, to regularne dyżury polegające na upewnianiu się, że klubowicze prawidłowo ćwiczą. Dodatkowo wykonujesz treningi indywidualne, a czasem grupowe. Siłownia jest Twoim źródłem klientów.
  • Trener personalny na samozatrudnieniu. Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą – samodzielnie pozyskujesz klientów poprzez różne formy dotarcia do nich (Internet, Social Media, polecenia itp). Treningi wykonujesz na siłowniach (w plenerze, w domach klientów), nie będąc z nimi bezpośrednio związany.
  • Trener personalny online. Koncentrujesz się na rozwijaniu swoje działalności w sieci. Oferujesz plany treningowe i żywieniowe, treningi personalne online. Pozyskujesz klientów głównie przez Internet.
  • Trener personalny zatrudniony przez studio treningowe lub firmę zrzeszającą trenerów. W obydwu przypadkach najczęściej udostępniasz swój grafik, który jest zapełniany klientami. Studio lub firma zajmuje się pozyskiwaniem klientów, pobierając część Twojego wynagrodzenia za treningi.

Powyższe modele to tylko przykłady, w praktyce trenerzy często je łączą. Najważniejszy jednak jest fakt, że praca trenera, to praca z ludźmi. Musisz lubić kontakt z drugim człowiekiem.

3. Co powinien wiedzieć i umieć trener personalny?

 

Nie istnieją państwowe wytyczne, konkretnie określające kompetencje trenera personalnego. Są różne organizacje, które próbują systematyzować edukację trenerską, jednakże w Polsce jest to wciąż dziki zachód.
Podczas tworzenia kursu na trenera personalnego w Health Factory, zadaliśmy sobie dokładnie takie samo pytanie, co w tytule niniejszego akapitu. Na początku oparliśmy się o europejskie standardy – Europe Active (EHFA), które jednak są nieco skostniałymi założeniami, odbiegającymi od aktualnego charakteru pracy trenera personalnego [1].
Postanowiliśmy rozbudować program o zagadnienia treningu medycznego oraz indywidualną praktykę pracy z klientem.
Według koncepcji Health Factory, kurs na trenera personalnego, umożliwiający zdobycie minimum kompetencji, niezbędnych do rozpoczęcia pracy, powinien uczyć nastepujących zagadnień:

  • Świadomości czym jest rola trenera personalnego. Kim jest trener personalny? Jaka jest jego funkcja w procesie budowania zdrowego i sprawnego społeczeństwa? Czym różni się instruktor kulturystyki, czy fitnessu od medycznego trenera personalnego itp.
  • Wiedzy na temat działania ludzkiego ciała. Jakie są najważniejsze procesy w naszym organizmie? Jak działają i pracują mięśnie? Jak wykorzystać biomechanikę? itp.
  • Znajomości treningu medycznego. Jak ocenić postawę klienta? W jaki sposób zaadaptować odpowiednio technikę ćwiczeń? Jak skutecznie pomóc w przypadku bólu pleców, szyi? Jak prawidłowo aktywować i rozluźniać mięśnie klienta? itp.
  • Znajomości treningu siłowego. Jak prawidłowo nauczać podopiecznego ćwiczeń? Jak dobierać najskuteczniejsze ćwiczenia pod kątem budowy masy mięśniowej, poprawy zdrowia, czy redukowania kilogramów? itp.
  • Znajomości treningu funkcjonalnego. Jak rozumieć trening funkcjonalny? Jak wykorzystać go w praktyce i połączyć z innymi metodami? Jak używać sprzętu typu ket tle, trę, piłki fitball, piłki bosu? itp.
  • Umiejętności tworzenia planów treningowych. Jak ułożyć efektywny plan ćwiczeń pod kątem indywidualnych celów klienta? Jak oceniać skuteczność planu treningowego?
  • Znajomości podstawowych zagadnień dietetyki. Jak przygotować odpowiednią dietą np. pod kątem redukcji, poprawy zdrowia, zwiększenia masy mięśniowej? Jak w praktyce tworzyć zrozumiałe dla klienta plany żywieniowe? Jak policzyć zapotrzebowanie energetyczne klienta?
  • Umiejętności nauczania klientów. Potrafić wykonać prawidłowo ćwiczenie to jedno, ale jak skutecznie nauczyć drugą osobę? Jest to jedna z najważniejszych kompetencji!
  • Sztuki budowania relacji z klientem. W jaki sposób komunikować się z podopiecznym, aby dobrze nas rozumiał? Jak identyfikować i rozwiązywać konflikty? Jak dbać o to, żeby współpraca była długotrwała?
  • Świadomości skąd oraz jak pozyskać klientów. Skąd może wziąć klientów początkujący trener personalny? W jaki sposób mogę zacząć pracować, startując z punktu, w którym aktualnie się znajduję?

Oczywiście, podczas kursu na trenera personalnego, każdy z tematów zostaje odpowiednio rozwinięty (Zobacz program kursu).
Co więcej, ponieważ kurs został zbudowany w oparciu o doświadczenie trenerów personalnych, którzy odnieśli sukces, jako jedyni, wprowadziliśmy możliwość odbycia indywidualnych, nowatorskich praktyk trenerskich.

dobry kurs na trenera personalnego

W Health Factory prowadzimy kursy będące kompleksowym przygotowaniem do pracy trenera personalnego.

4.  Jakie „papiery” są potrzebne aby zostać trenerem personalnym?

 

Tak jak wspomniałem wyżej, żadne.
Jednakże wiele firm, wykorzystuje niewiedzę przyszłych kursantów, sugerując (a czasem po prostu kłamiąc), że otrzymany u nich certyfikat jest podstawą do wykonywania zawodu oraz gwarancją pozyskania klientów. Nic bardziej mylnego – wszystkie: „międzynarodowe certyfikaty”, „państwowe uprawnienia”, „certyfikaty na wzorze MEN”, są warte dokładnie tyle samo, co zaświadczenie, które mógłbyś wydrukować sobie w domu.
Jedyną rzeczą, która gwarantuje powodzenie w zawodzie trenera personalnego, są konkretne kompetencje, które pomogą Ci zaistnieć na rynku.

Co mówi prawo?
Ustawy: z dnia 13 czerwca 2013 r. [2], a wcześniej ustawa o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 r. [3], jasno stwierdzają, że prowadzenie działalności rekreacyjnej czyli np. treningów personalnych, nie jest w żaden sposób regulowane.
Poniżej kilka istotnych faktów:

  • Działalność w sferze rekreacji ruchowej, nie podlega regulacjom ustawowym, czyli nie istnieje już coś takiego jak „instruktor rekreacji ruchowej”.
  • Powyższe oznacza, że nie trzeba mieć uprawnień państwowych aby wykonywać zawód trenera personalnego (po prostu takie uprawnienia nie istnieją!).
  • „Instruktor sportu” oraz „trener sportu”, to tytuły odnoszące się jedynie do sportów, w których działają Polskie Związki Sportowe (pełen wykaz tutaj).
  • Zawód trenera personalnego nie podlega ani pod ustawę, ani pod jakikolwiek związek sportowy.
  • Ustawa z dnia 13.06.2013 r., znosi wyłączność przyznawania tytułów trenerskich Ministerstwu Sportu i Turystyki (każdy kurs na trenera, który obiecuje takie „państwowe”, czy „oficjalne” uprawnienia – oszukuje klientów)
  • Ustawa z dnia 13.06.2013 r., nie określa w jaki sposób ma być zdobywana wiedza, umiejętności, kwalifikację oraz kto ma je weryfikować (każda szkoła, która twierdzi, że ma program kursu oparty o zalecenia Ministerstwa, oszukuje, ponieważ nie istnieją takie wytyczne).
  • „Istota deregulacji (dereglamentacji) polega na oddaniu rynkowi danych usług uprawnienia do określenia wymogów kwalifikacyjnych dla osób świadczących daną usługę” – czyli to rynek oraz klienci mają weryfikować profesjonalizm i umiejętności trenerów.

„Międzynarodowe Akredytacje”
Jeżeli szukasz kursu na trenera personalnego, na pewno rzuciły Ci się w oczy hasła: „międzynarodowe uprawnienia”, „międzynarodowy certyfikat”, „kurs na trenera personalnego z międzynarodową akredytacją”.
Czy bycie absolwentem takiego kursu, daje Ci jakieś dodatkowe benefity? Jeżeli przeczytałeś poprzedni fragment, dotyczący zawodu trenera personalnego od strony prawnej, to już wiesz, że nie.
Twojego przyszłego pracodawcę, czy klienta interesują Twoje umiejętność, a nie papier, na którym możesz być nawet „Międzygalaktycznym trenerem personalnym”.
Jednakże w branży fitness (głównie na terenie Europy, w tym Polski), działają prywatne organizacje, które oferują swoje akredytacje. Ponieważ w wielu państwach, podobnie jak w Polsce, trener personalny nie jest jasno zdefiniowany ustawowo, posiadanie jednej, czy drugiej zagranicznej akredytacji, nie stanowi prawa do wykonywania zawodu!

„Certyfikaty na wzorach MEN”
Aby uwiarygodnić swoje działania, część szkół, podaje informacje, o tym, że:
– „wydajemy zaświadczenia na podstawie § 22 ust. 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 r.”
lub:
– „Kończąc nasze kursy otrzymujesz wszelkie dokumenty potwierdzające zdobyte umiejętności m.in. zaświadczenie MEN – dokument wydawany na mocy Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej.”
Czytając powyższe zapewnienia, poparte w końcu konkretnymi zapisami w ustawie, można odnieść wrażenie, że rzeczywiście – istnieją jakieś prawne regulacje kursów na trenera personalnego! W końcu certyfikat jest wydawany zgodnie z jakąś ustawą.
Powyższe rozporządzenie dotyczy Kształcenia Ustawicznego w formach pozaszkolnych (CKU). Rozporządzenie określa takie elementy jak min:

  • warunki, organizację i tryb prowadzenia kształcenia.
  • sposoby potwierdzania efektów kształcenia (czyli po prostu egzamin)
  • wzory dokumentów wydawanych po ukończeniu kształcenia
  • warunki i tryb wnoszenia odpłatności za kształcenie

Jaki z tego wniosek? Rozporządzenie nie określa jak ma konkretnie wyglądać program kursu na trenera personalnego i jaka wiedza ma się tam znaleźć!
Jeżeli trafiasz na placówke, która przede wszystkim, próbuje wzbudzić Twoje zaufanie poprzez „wydawanie zaświadczeń MEN”, to najprawdopodobniej znaczy, że oprócz „certyfikatu na wzorze ministerstwa”, nie zapewnia nauczenia Cię konkretnych kompetencji trenerskich.

certyfikat-men-kurs

Certyfikat trenera personalnego na wzorze MEN, możesz odebrać już za niecałe 50 zł, po kursie na trenera personalnego online! Jaka jest jakość i skuteczność takiego nauczania? Na to pytanie niech już każdy odpowie sobie sam. Analogicznie, czy chciałbyś znaleźć się pod opieką np. chirurga, który odbył tylko kurs na lekarza on-line? Ten przykład dobitnie pokazuje, że certyfikacja MEN, nie ma żadnego przełożenia na jakość kursów.

5. Czy trzeba zrobić kurs na trenera personalnego?

 

Biorąc pod uwagę brak oficjalnych, państwowych uprawnień trenerskich oraz państwowych certyfikatów, można zadać sobie pytanie – po co tak naprawdę robić kurs na trenera personalnego?
Twój warsztat trenerski zweryfikuje rynek. Jeżeli nie będziesz mieć odpowiedniej wiedzy, umiejętności, jeżeli nie zapewnisz klientom bezpieczeństwa oraz efektów, szybko stracisz ich zaufanie.
Wielu trenerów personalnych przekonało się o tym, że własny, dobry wygląd, to za mało, żeby być dobrym trenerem osobistym dla innych.
Jeżeli myślisz o kursie trenerskim wyłącznie w kategoriach „potrzebuję papieru” – szkoda Twojego czasu.
Jeżeli natomiast myślisz o kursie trenerskim jako o źródle zdobycia wiedzy i kompetencji, pod kątem pracy z przyszłym klientem – jak najbardziej warto.
Dobry kurs na trenera personalnego, pozwoli Ci poznać konkretne metody skutecznego działania z podopiecznymi, ale przede wszystkim – dowiesz się jak prawidłowo uczyć swoich podopiecznych (jak wybrać dobry kurs – kliknij).
Przykładowo, kursy na trenera personalnego w Health Factory, stworzyliśmy pod kątem przygotowania do pracy z najszerszą aktualnie grupą klientów.
Ukończenie kursu trener personalny specjalizacja medyczna, daje Ci odpowiednie przygotowanie, dzięki któremu poradzisz sobie z osobami cierpiącymi na dyskomfort w obrębie kręgosłupa, szyi, nieprawidłową postawę, otyłość, brak koordynacji ruchowej itp.
Ponieważ łączymy klasyczne zagadnienia z obszaru min. instruktora kulturystyki, treningu personalnego, treningu medycznego itp., nasi absolwenci są gotowi do przeprowadzenia klienta od przywrócenia mu sprawności fizycznej, do realizacji indywidualnych celów takich jak redukcja tkanki tłuszczowej, czy wzrost masy mięśniowej.
Pamiętaj również, aby zwracać uwagę na kwestię praktyk. Nasze wieloletnie doświadczenie w temacie szkolenia trenerów, uczy, że nawet najlepsza wiedza jest bezwartościowa, jeśli nie umiesz jej właściwie przekazać.
Co innego pokazywać ćwiczenie koledze z kursu, a co innego zupełnie obcemu dla Ciebie człowiekowi!
Wielu początkujących trenerów nie rozpoczyna pracy w zawodzie, ponieważ czują, że „muszą zdobyć jeszcze trochę doświadczenia”. Tym doświadczeniem, jest po prostu prowadzenie treningów personalnych.
Żeby wyjść na przeciw temu problemowi, stworzyliśmy w Health Factory kurs z praktykami, w ramach którego, jeszcze podczas zajęć, prowadzisz swoje pierwsze treningi personalne, z obcą dla siebie osobą!
Dla wielu naszych absolwentów, było to przełomowe doświadczenie, a osoby kończące praktyki, rozpoczynają pracę w zawodzie, właściwie od razu po kursie.

Obejrzyj, co dla naszych absolwentów było przełomowe w praktykach trenerskich, podczas kursu – kliknij!

jak-zostac-trenerem-personalnym

Specjalizacja medyczna jest przyszłością treningu personalnego.

6. Ile zarabia trener personalny?

 

O zarobkach trenerów personalnych krążą legendy. Często ma się przed oczami trenerów celebrytów, którzy biegają ze swoimi podopiecznymi po ulicach Hollywood i jeżdżą sportowymi samochodami.
Według różnych źródeł oraz ankiet, średnie zarobki trenera personalnego kształtują się na poziomie 2 830 zł na rękę (25% zarabia więcej, a 25% zarabia mniej).
Rzeczywistość pokazuje jednak, że są to zarobki znacznie zaniżone. Być może, jeżeli byśmy rozmawiali o pracy trenera personalnego, w kontekście tylko i wyłącznie prowadzenia dyżurów na siłowni (najniższa stawka godzinowa), można byłoby się z tym zgodzić.
Bardzo dużo zależy od miejsca prowadzenia działalności. Im większe miasto i bogatsze, im droższe życie, tym wyższe stawki za trening.
Przykładowo, w Warszawie, średnia cena treningu personalnego, kształtuje się w okolicy 100 zł/h (często sprzedawane w pakietach). Jeżeli prowadzisz 3h zajęć dziennie, od poniedziałku, do soboty, tygodniowo wykonasz 18 treningów i zarobisz 1800 zł. Aby mieć taką częstotliwość treningów, potrzebujesz zebrać ok 8-10 klientów. Oczywiście, trzeba jeszcze uwzględnić podatki itp., jednakże mimo niewielkiego nakładu pracy, wciąż wychodzi lepiej, niż przedstawiona średnia.
Pozyskiwanie klientów na treningi personalne nie jest trudne, jeżeli wiesz jak to robić (o takich kwestiach również uczymy na kursie trenerskim).

7. Czy rynek trenerów personalnych jest już nasycony?

 

„Teraz to jest więcej trenerów niż ćwiczących” – być może spotkałeś się z taką opinią. Stwierdzenie, funkcjonuje w branży fitness od lat i… zupełnie mija się z prawdą!
Przede wszystkim – brakuje specjalistów. Nie każda osoba, która publikuje swoje zdjęcia np. na instagramie i dodaje #trenerpersonalny, rzeczywiście nim jest. Ludzie stają się coraz bardziej świadomi, weryfikując z kim będą mieli do czynienia, przed podjęciem współpracy.
Jeżeli odpowiednio przygotujesz się do zawodu trenera personalnego, biorąc pod uwagę potrzeby Twoich przyszłych klientów, np. zostając trenerem specjalizacji medycznej, wtedy nie musisz martwić się o podopiecznych.
Kolejna rzecz, to wzrost świadomości, dotyczącej potrzeby ruchu oraz zdrowego odżywiania. Społeczeństwo zaczyna dostrzegać, że muszą zadbać o siebie, żeby czuć się dobrze i poprawiać swoje samopoczucie, a z drugiej strony zauważa brak wiedzy, o tym chociażby jak zacząć swoją przygodę ze sportem.
Dlatego tu wchodzisz Ty – specjalista, który poprowadzi ich w drodze do ustalonych celów.
Zawód trenera personalnego śmiało możemy nazwać zawodem przyszłości.

8. Jak znaleźć pracę w zawodzie trenera personalnego?


Tak jak pisałem wyżej, rozpoczynając pracę trenera personalnego, masz naprawdę dużo ścieżek kariery do wyboru.
To, którą będziesz podążać, powinieneś wybrać uwzględniając swoje doświadczenie treningowe, pomysł na siebie, klientów, z którymi chcesz pracować.
Na pewno warto rozejrzeć się za ofertami pracy w klubach fitness i siłowniach lub firmach zrzeszających trenerów personalnych. Najczęściej rekrutacje prowadzone są nieustannie, więc istnieje duża szansa, że znajdziesz coś dla siebie.
Możesz również rozpocząć samodzielnie działania, pod kątem poszukiwania klientów lub sprzedaży produktów samodzielnie.
Jako przykład takiego podejścia, chciałbym przedstawić Ci jedną z absolwentek naszego kursu na trenera personalnego – Julię, która już w dzień po odebraniu certyfikatu trenera personalnego specjalizacji medycznej, rozpoczęła pracę z klientami.
Swój sukces zawdzięcza dotarciu do bardzo ciekawe grupy osób. Jeżeli poważnie myślisz o pracy trenera osobistego, ta historia na pewno Cię zainspiruje!
Koniecznie przesłuchaj wywiadu:

Część II. Jak zostać trenerem personalnym? Krok po kroku.

Teraz, kiedy jesteś już uzbrojony w wiedzę dotycząca realiów funkcjonowania trenera personalnego na polskim rynku fitness, możemy przejść do kluczowego zagadnienia. Czyli, co należy zrobić, aby zostać trenerem osobistym?

1. Dlaczego chcesz zostać trenerem personalnym? Komu chcesz pomóc?

 

Jak już wspominałem wyżej, trener personalny, pracuje z ludźmi. Obcowanie z drugim człowiekiem, wymaga zaangażowania, inaczej klienci szybko wyczują, że jesteś z nimi „na siłę” lub tylko „dla kasy”. Druga sprawa – wewnętrzne przekonanie, iż Twój zawód jest swego rodzaju misją pomocy drugiemu człowiekowi, znacznie pomaga nie być wypalonym trenerem. Nie ma nic gorszego, niż co chwila spoglądać na telefon, zastanawiając się kiedy wreszcie minie ta godzina treningu, nie mówiąc już o jakimkolwiek zaangażowaniu.
Czy można być trenerem personalnym tylko i wyłącznie dla kasy? Jak najbardziej tak, natomiast prędzej czy później będziesz mieć dość tego stylu pracy, co później przełoży się negatywnie na Twoje relacje z klientami.
Kto zatem ma najlepsze predyspozycje do pracy trenera personalnego?
Przede wszystkim osoba, która lubi kontakt z ludźmi, ma chęć pomagania im, chce się rozwijać, żeby być lepszym specjalistą i jest gotowa na styl życia trenera personalnego (np. dwie zmiany – treningi rano oraz popołudniem).

2. Zapisz się na dobry kurs na trenera personalnego

 

Jeżeli czytałeś część I, to już wiesz co daje kurs na trenera personalnego.  Nie chodzi o posiadanie papieru, tylko konkretnych umiejętności. Zastanów się, który kurs pozwoli Ci na pracę z szerokim spektrum klientów.
Aktualnie, największy potencjał tkwi w osobach, dopiero rozpoczynających aktywność fizyczną. Często są to ludzie z nieprawidłową postawą, pospinanymi mięśniami, zestresowani, mający kiepskie samopoczucie.
Żeby móc efektywnie pracować z takim klientem, potrzebne jest połączenie wiedzy trenera personalnego, z wiedzą i kompetencjami fizjoterapeuty. W ramach treningu na siłowni powinieneś być w stanie nauczyć taką osobę prawidłowej pracy ciałem, a docelowo pomóc osiągnąć cele.
Tego wszystkiego nauczysz się podczas kursu na trenera personalnego specjalizacja medyczna.
Jednak wiedza to jedno, dobry kurs na trenera personalnego, powinien pokazać Ci w jaki sposób współpracować z podopiecznym. Dlatego też warto aby kadrę stanowili aktywni zawodowo trenerzy, dietetycy, fizjoterapeuci. Jeżeli są to osoby, które utrzymują się ze swojego zawodu, możesz mieć pewność, że nauczą Cię dobrego trenerskiego rzemiosła.
W Health Factory, poszliśmy o krok dalej, tworząc jedyne w Polsce, indywidualne praktyki, jeszcze na poziomie kursu na trenera osobistego. Uważamy, że pełne przygotowanie do pracy, osiągasz dopiero po przeprowadzeniu prawdziwych treningów personalnych, z obcą dla Ciebie osobą. Oczywiście wszystko odbywa się pod okiem wykładowcy, ale to Ty musisz się wykazać.
Taki sposób zdobywania wiedzy i doświadczenia – w działaniu, najlepiej przygotowuje do zawodu oraz pracy z ludźmi.

3. Zdobywaj doświadczenie w pracy trenera osobistego

 

Dobry kurs na trenera personalnego, to dopiero początek drogi. Kiedy ukończysz szkolenie i odbierzesz certyfikat, pora na zdobywanie doświadczenia. Najwyższy czas sprawdzić swoje umiejętności w praktyce oraz poznać realia pracy z prawdziwymi klientami. Jak szukać doświadczenia?

  • Jeżeli czujesz się pewnie, a być może już przed kursem trenowałeś znajomych, kolegów, śmiało rozpoczynaj poszukiwanie regularnych klientów.
  • Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z treningiem, zaproponuj znajomym, rodzinie, bezpłatne treningi, tak by zdobyć nieco więcej praktyki. Może ktoś nich będzie materiałem na metamorfozę, której później używasz do promocji swoich usług?
  • Jeśli czujesz się niepewnie w kontaktach z ludźmi, warto rozważyć pracę w klubie fitness, na początku jako trener zmianowy. Poznasz realia pracy na siłowni, zdobędziesz pierwsze szlify, nauczysz się kontaktu z przyszłymi klientami

To najprostsze drogi zdobywania doświadczenia jako trener personalny. Rzecz jasna, z każdym kolejnym klientem (a każda z przychodzących do Ciebie osób będzie inna), Twoje umiejętności trenerskie będą wzrastać.

4. Zaplanuj swoją karierę w branży fitness

 

Zastanów się nad swoją karierą w branży fitness. Czy zawód trenera personalnego ma być jedynie formą dorobienia sobie, czy pracą na pełny etat?
Chciałbyś trenować z klientami na siłowniach, czy z czasem otworzyć własne studio? Jak ma wyglądać Twoja docelowa grupa klientów?
Oczywiście, możesz funkcjonować trenując jedynie klientów, ale może Twoje ambicje sięgają dalej? Może chciałbyś stworzyć własny produkt? Kurs on-line, szkolenie stacjonarne, sprzedawać autorskie programy treningowe?
Określ, gdzie chciałbyś być za 2-3 lata, a następnie ustal jakie kroki są potrzebne, aby to osiągnąć.
Dodatkowo, warto pomyśleć o szkoleniach rozszerzających Twoją wiedzę w różnych obszarach. Dobieraj uzupełniające kursy, pod kątem potrzeb przyszłych klientów, jak również swoich braków. Być może nie wiesz, jak zaistnieć w Internecie? Wybierz kurs z marketingu. Chciałbyś pracować z kobietami po ciąży? Udaj się do specjalisty, który Cię nauczy jak z nimi trenować itp.



Podsumowanie.

Prościej jest zostać trenerem personalnym, niż utrzymać się w tym zawodzie.
Potrzebujesz nie tylko dobrego kursu na trenera personalnego, ale również odpowiedniego podejścia do klientów. Znalezienie swojej specjalizacji oraz grupy osób, której możesz pomóc, zapewnią Ci sukces w zawodzie.
Jeżeli chcesz wziąć udział w dobrym kursie na trenera personalnego, ze specjalizacją medyczną oraz praktykami, tak by być dobrze przygotowanym do pracy, sprawdź naszą ofertę.

Źródła:

1. https://www.ehfa-standards.eu/es-standards
2. http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20130000829&type=1
3. http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20101270857&type=2