Kurs Trener PersonalnyPorady Trenerskie

Mobilność i stabilność w treningu personalnym.

By 25 stycznia 2019 No Comments

Mobilność a stabilność w treningu personalnym. Czyli co tak naprawdę musisz wiedzieć by pomóc swoim klientom?

Od zawsze powtarzamy że praca nad mobilnością oraz stabilnością jest warunkiem koniecznym. Jako trener personalny jesteś lub będziesz człowiekiem od „wielu zadań”. Co należy przez to rozumieć? W pracy ze swoimi klientami będziesz pomagał im schudnąć, będziesz też pomagał im nabrać masy mięśniowej, niejednoktornie będziesz współodpowiedzialny za ich motywację. To wszystko jest oczywiste. Będziesz też, co wg. Nas jest najważniejsze w pracy trenera personalnego „leczył ruchem” czyli wprowadzał działania mające na celu stricte poprawę kondycji aparatu ruchu. Te właśnie działania między innymi kryją się pod hasłami mobilności oraz stabilności. 

Jak definiować mobilność i stabilność?

Mobilność i stabilność. Czy coś mówią Ci te słowa? Pewnie niejednokrotnie już je słyszałeś/łaś. Jak je zatem definiować i co tak naprawdę kryje się pod tymi hasłami? Kiedy pracować nad mobilnością a kiedy nad stabilnością? Co powinno być mobilne a co stabilne? Czy może jednocześnie potrzebuje mobilności oraz stabilności danego obszaru ciała? Wiele osób zastanawia się jak właściwie definiować te dwa pojęcia. Działania kryjące się pod tymi dwiema nazwami są tak naprawdę proste do „nazwania” czy też zdefiniowania.

Mobilność to często zaniedbywana cecha…

Mobilność. Bardzo często zaniedbywana cecha, swego rodzaju „przepustka” dająca nam swobodę zdrowego oraz właściwego ruchu. Zależność segmentowo-ruchowa wymaga od nas odpowiednich zakresów ruchomości, połączenia pracy wielu mięśni, odpowiedniej odpowiedzi połączeń stawowych na ruch. Nie należy zatem twierdzić że nasza mobilność zależy głównie od układu mięśniowego.

Stabilność pozwoli Ci zapanować nad ciałem.

Stabilność. By w prawidłowy sposób wykonać ruch potrzebujemy stabilności. Jaki zatem segment naszego ciała może być podatny na destabilizacje? Przykładowo staw kolanowy, staw ramienny, połączenie łopatkowo-żebrowe. Bez odpowiedniej stabilności danych segmentów nie jesteśmy w stanie w prawidłowy sposób wykonywać ruchu. W naszych działaniach powinniśmy dążyć do prawidłowego ułożenia odpowiednich segmentów.

Działania mające na celu poprawę mobilności i stabilności to?

Co możesz zrobić by poprawić mobilność i stabilność u swoich klientów? Przykładowo pracuj nad mobilnością poprzez odpowiedni rodzaj rozciągania, zaangażuj mięśnie stożka rotatorów by poprawić stabilność stawu ramiennego. Przygotuj godo części właściwej treningu poprzez wykonanie ruchów rotacyjnych z taśmą thera band.

Musisz pamiętać że mobilność i stabilność jest od siebie zależna. Zaniedbywanie działań związanych zarówno z mobilnością jak i stabilnością nie pozwoli nam w pełni wykorzystać naszego potencjału treningowego. To bardzo istotne byś umiał/ła przeprowadzić odpowiednią formę rozgrzewki oraz fazy „wyciszenia” treningowego.